Nötchokladbollar 8 st
- 2 msk cashewnötssmör
- 1 msk brunt mandelsmör
- 2 tsk cacao nibs, krossade kakaobönor
- 2 tsk kakao
- ½-1 krm vaniljpulver
- Lite smulat flingsalt
- ½ dl kokosflingor eller kakao att rulla bollarna i
Se till att nöt- och mandelsmör är rumstempererat. Lägg allt utom kokosflingorna i en skål. Blanda runt/mosa ordentligt med en sked så allt blir väl blandat.
Forma degen till en rulle, skär i jämna bitar. Rulla små, fina bollar. Häll kokosflingor eller kakao i en liten skål, rulla bollarna i det så de blir helt täckta. Förvara i kylen.
Tar du med chokladbollarna till fikat på en picknick, så håll dem kylda. De blir fort mjuka i värmen.
Vad kan man ha istället för kakao böner?
Du kan hacka lite mörk choklad om du vill 🙂
Är det galet eller kan man äta detta till frukost? ☺️
Kan går nog, om man vill 🙂
Förresten, läste ditt inlägg i Anna Hallén om viktminskning, tack! Vad kul att det blivit en sådan skillnad!☺️ Jag undrar, äter du frukost, Periodfastar du, tex 18:8 eller tar du någon variant av fettkaffe till frukost?
Ja, det har hänt en hel del med min vikt och hälsa under de senaste åren, lärt mig otroligt mycket av Anna.
Jag äter frukost, lunch och middag, fastar aldrig och dricker inte fetkaffe heller.
Nötter med smörtärningar och svart kaffe till frukost. Kött, fisk, skaldjur, ägg, grönt till lunch och middag. Rejält med fett till maten, det mättar och jag mår mycket bra av det 🙂
[…] Chokladbollar Paleo med nötsmör […]
Det är bra att lyssna på dem med erfarenhet! 😉 Tack Birgitta! 😊
Hjälper så gärna till, Camilla 🙂